Czyszczenie kanapy – dlaczego domowe sposoby nie działają

Czy wiesz, że materac, na którym śpisz może być siedliskiem roztoczy, bakterii i grzybów?
Śpiąc na materacach spędzamy połowę swojego życia. Dlatego, to bardzo ważne jest, aby wysypiać wie w czystym i komfortowym otoczeniu.

Od tego w jakiej kondycji jest nasz materac często zależy nasze samopoczucie. Niestety materace sypialniane, to idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni, bakterii i roztoczy.
W materacach zostawiamy złuszczony naskórek, który jest świetną pożywką dla roztoczy. Poza tym się pocimy zapewniając odpowiednią wilgotność dla rozwoju roztoczy i bakterii, co sprawia, że materac przestaje być często miejscem zdrowego snu i wypoczynku.

Jeśli nie zadbamy o systematyczne pranie materacy, to mogą się pojawić takie dolegliwości jak katar, uczucie zmęczenia, bóle głowy, bóle gardła, częste infekcje, a nawet atopowe zapalenie skóry.

O systematyczne pranie materacy sypialnianych powinny zadbać szczególnie alergicy, ponieważ to oni są szczególnie narażeni na powyższe dolegliwości.

Jak dbać o materace sypialniane?

Aby jak najdłużej utrzymać materac w czystości należy go systematycznie odkurzać. Pozbędziemy się w ten sposób kurzu, włosów, sierści, złuszczonego naskórka i innych luźnych zabrudzeń. Im częściej będziemy odkurzać materac tym lepiej.

Warto również co jakiś czas wystawić materac na balkon lub taras ( jeśli mamy taką możliwość ), pomoże to nam w utrzymaniu materaca w świeżości. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to należy po przespanej nocy ściągnąć pościel i otworzyć szeroko okna. Materac wtedy odparuje redukując w ten sposób dogodne warunki dla rozwoju grzybów i pleśni.

Warto również pamiętać o tym, aby co jakiś czas odwracać materac i zmieniać stronę, na której się śpi. W ten sposób nie będziemy zbyt mocno eksploatować materaca. Część materacy jest tak zaprojektowana, aby spać w okresie zimowym na odpowiedniej stronie, a w okresie letnim na stronie przeznaczonej na sezon letni.

Należy również na bierząco usuwać wszelkiego rodzaju plamy z barwników spożywczych, moczu lub krwi. W internecie można znaleźć sporo informacji na temat metod i sposobów radzenia sobie z plamami. Są również firmy, które specjalizują się w tego rodzaju usługach

Pranie materacy sypialnianych

Poza czynnościami opisanymi powyżej należy systematycznie prać materace sypialniane. Najprościej byłoby ściągnąć pokrowiec materaca i oddać go do pralni. Nie zawsze jednak jest taka możliwość. Odradzamy pranie materacy domowymi sposobami, ponieważ w ten sposób nie tylko nie pozbędziemy się zabrudzeń, ale również przemoczymy materac stwarzając idealne warunki dla rozwoju roztoczy, pleśni i grzybów

Pranie materacy sypialnianych wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i wiedzy jak się z nim obchodzić. Dlatego najlepiej zlecić pranie materacy wyspecjalizowanej firmie, która wykonuje takie zlecenia na co dzień.

Ważne jest, aby nie dopuszczać do zaplamień moczem lub krwią, ponieważ tego rodzaju plamy są bardzo trudne do usunięcia, a czasami ich usunięcie jest wręcz niemożliwe. Dlatego jeśli istnieje takie ryzyko zaplamienia, to dobrze jest stosować podkłady pod prześcieradło, które będą chroniły materac przed zaplamieniem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *